P.O. Box 2375, Shelton, CT 06484

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 
 

Shelton 2018/2019 season
Travel Tryout Results

 

Please be sure to check both the Travel & Premier results pages for players U12 and up

 

PARENTS:   
ALL initial contact regarding your son or daughter's team
will be made by the Shelton Director of Coaching.
 

 

 

Roster Guidelines

1. Rosters are subject to change pending player acceptance.

2. Teams will be listed in random order per age group.

3. Academy, Travel and Premier Players may be asked to “Play Up” an age level in certain circumstances each year based on roster sizes and player development.

These players would be placed on a roster with players a year older. Playing up in any given year DOES NOT guarantee that a player will play up in the following year.

Players who “Play Up” an age level may remain at that age level for 2 full years so that they are playing at their age appropriate level.

 

The Shelton FC Board of Directors and the Director of Coaching reserve the right to make the final decision on which players “Play Up”.

 

Roster Acceptance

In order to accept a players roster spot you must first create an account for yourself and the player. 
Please have the following items prior to registering.

(1) A copy of the players birth certificate or passport ready to upload. 

(2) A Photo of the player being registered ready for upload.   Head shot only with plain light background.  Photo should be 3x4 portrait.

(3) The name and phone number of the primary care physician and health insurance information.

***All three items above are required to be uploaded to the NEW system as part of the registration process***

SYSO does not have any of this information "on file" from previous registrations.

(4)  You must register the player in their own age group by birth year, not the team they may play on currently or in the future.  

Example:   John plays with the 2005 team, but was born in 2006.  That means John must register under the 2006 birth year.  

 

Payment
Once an account has been created for the parent/
guardian and player, then the roster acceptance process can begin. 

SYSO is only accepting payment on-line via credit card.   Payment via check is only with prior approval from the registrar and will require FULL tuition payment - no exceptions.

Any questions about registration or payent should be sent to only the registrar at  registrar@sysonet.org

 

 Click_Here_To_Register_and_Accept_a_Roster_spot

 


Roster acceptance is due by Wednesday, June 27th.

Any roster acceptance received AFTER June 27th will be charged a late fee
of no lees than $100.  

 

Once a roster spot is accepted, all remaining tuition payments from Academy, Travel and Premier will be broken up into monthly installments deducted from the credit card used to accept the roster spot starting in August and ending in December of 2018.

 

 

 

Uniforms

For all quesitons about the players uniform, please contact

the Uniform Director - Jamie Rosa          
uniformdirector@sysonet.org

 

Any questions about anything not related to uniforms please email
the Shelton Director of Coaching - Stephen Bell   doc@sysonet.org

 

 

U9 Girls Orange (7v7)
Head Coach: TBD

Southwest District

U9 Girls White (9v9)
Head Coach: TBD

Southwest District

Lila Carey
Julie Keri 
Olivia Montefusco
Sophia Neves
Siena Rosa
Paige Sciamanna
Mackenzie St Germain
Kylie Weiner 
Lauren West
Sara Wicker

 

Gia Camarota
Sophia Cowell
Avanna DeBenedictis 
Adriana Drago
Alexis Lafferty
Daniella Mallozzi
Riley Millea
Sofia Moura-Samchez
Isabella Munroe 
Jasmine Randall

 

U9 Boys Orange (7v7)
Head Coach: TBD

 Southwest District

U9 Boys White (7v7)
Head Coach: TBD

 Southwest District

Charlie Carreira
Johnny Crenwick
Andrew Hayslip
Iemolo Mason
Tyler Oliver
Gianni Piscioniere
Joshua Rios
Nolan Stonier
Antek Turosienski
Wes Vartelas
Owen Allegro
Jeffrey Blanco
James Culotta
Jake Fusco
Nicholas Grant
Brady Kellogg
Ryan Seara
Cristian Stiuj
Vincent Vallillo
Jonathan Zuckerman
 

 

 

U10 Girls Orange (7v7)
Head Coach: TBD

Southwest District

Ella Bacoulis
Sarah Diaz
Alexandra Hanish
Emma Hanish
Giuliana Mallozzi 
Sharon Manhas
Mackensie Maybeck
Cianna Partak
Arianna Roxo
Brigette Vojtek
 

U10 Boys Orange (7v7)
Head Coach: TBD

 Southwest District

U10 Boys White (7v7)
Head Coach: TBD

 Southwest District

Josh Agreda
Ryan Andrejczyk
Ethan Goulart 
Zachary Jansen
Collin Judkins
Aidan Lazaro
Dante Lia
Jacob Parkosewich
Mason Puttock
Jake Rios
 
Nicholas Choromanski 
Nicholas Goncalves
Jay Kneen
Dylan O'Grady
Tristan O'Malley
Caio Oliveira
Michael Onofrio
Ryan Sainsbury
Joseph Teixeira
Christian Valastro
Shiv Verma
 

 

U11 Girls Orange (9v9)
Head Coach: TBD

Southwest District

U11 Girls White (9v9)
Head Coach: TBD

Southwest District

Sophia Allegro
Natalie Bresnick
Eva Cela
Audrey Chrisman 
Shea Goode
Olivia Hanish
Chelsea Hartsburg
Ema Kojeli
Scarlett Kovarczi
Kailey Michaud
Liriana Naxhaku
Leah Sutcliffe 
Hannah Wells
 
Hailey Ames
Taylor Arnette
Alexandra Calandro
Molly Campbell 
Avery Drotos
Analia Esteves
Charlotte Hayslip
Sophia Humphries
Kathryn Recker
Samantha Pisacreta
Gianna Testi
Ashlie Zdru

U11 Boys Orange (9v9)
Head Coach: TBD

 

U11 Boys White (9v9)
Head Coach: TBD

 Southwest District

Luis Cardosa JR
Tyler Cayer
Jack Cerra
Anthony Chagasa
Benjamin Conelius
Ryan Cowser
Lucas Esteves
Leo Formato
Colin Hartsburg
Jayden Hylton
Daniel Leone
Nicholas Rodrigues
Marcelo Rosa
 
Cooper Bacca
Luke Basso
Jacob Bauer
Samuel Bialek
Mark Esteves
Liam Guelakis
Benjamin Liberatore
Sebastian Matei
Matthew Naylor
Michael Prancuk
Luke Recker
Kyle Wicker

 


U12 Girls Orange (9v9)
Head Coach: TBD

 Southwest District

U12 Boys Orange (9v9)
Head Coach: TBD

 Southcentral District

Avah Adams
Allie Borgia
Jillian Borgia 
Kelly Caruso
Kendall DaEira
Cheryl Dreyer
Hailey Frischstein
Katie Hynes
Victoria Militello
Alina Palmieri
Emma Pannaman
Calla Partak
Stephanie Pinard
Harshita Upadhyay
Naomi Wolfe
 
Anthony Buzzelli
Austin Cayer
Kevin Foley
William Hugya
Christian Jorge
Alex Kiely
Alexander Krijgsman
Mariano Mallozzi
Daniel Radwan
Emiliano Sabando
Oluwatise Soremekun
Joao Terrenas
Andre Zanim
 

 

U14 Boys Orange (11v11)
Head Coach: TBD

 Southcentral District

Mike Boccio
Reed Clomiro
Shane Colligan
Nigel Cunningham
Bernardo DaSilva
Harrison Garrett
Nicholas Gualtiere
Sean Hollis
TyJaire Johnson
John Kocot
Alex Lukaszewicz
Michael Marino
Rithwik Mohanty
Ezra Nkata
Finnegan Riddle
Nathan Schaible
 

 

U15 Boys Orange (11v11)
Head Coach: Oren Tepper

 Southwest District

Steven Andrejczyk
Nicholas Carlucci
Michael Caruso
Gregory Chagas
Nicholas Chevrette 
Jason Cordone
Wendell Eiderique 
Nathan Foss
Stephen Hojnowski
Arvin Islam
Kyle Mulloy
Luke Pacheco
William Quincy 
Brendan Reilly
Brian Spole
Michael Thomas