P.O. Box 2375, Shelton, CT 06484

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 

Shelton 2016/2017 season
High School Tryout Results

 

1. Rosters are subject to change pending player acceptance.

2. Teams will be listed in random order per age group.

3. Premier Players may be asked to “Play Up” an age level in          
    certain circumstances each year based on roster sizes and player development.

    The SYSO Board of Directors and the Director of Coaching reserve the right to make       the final decision on which players “Play Up”.

 

PARENTS:   
ALL initial contact regarding your son or daughters team
will be made by the Shelton Director of coaching.  

 

Existing assistant coaches and managers:

Please DO NOT contact players on your team listed below

until you receive the OK from the SYSO DOC.

 

Premier - U18 Boys 
Head Coach:  Joe Gil

CJSA Premier

Cameron Boyce
Tyler Carvalho
Joseph Curtiiss
Khaleed Dawkins
Chris Conrad
Jonathan Dias
Julian Guevara
Andrew Jacabacci
Jack Kolvig
Nicolas Macedonia
Gustavo Malave
Zachary Muller
Tyler Nichols
Adrian Rodriguez
Alexander Sampaio
Kelan Smith
Dominic Zaleski

 

Premier - U18 Girls 
Head Coach:  Joe Gil
 
CJSA Premier

Amelia Crosley
Maura Cummings
Melyssa Gagliardi
Rachel  Giangregorio 
Olivia Gill
Rebecca Kliff
Carolyn Lenoci
Mary Lewis
Emily Manzo
Mia McLoughlin
Rose Muir
Kaleigh Panek
Shawn Reinhardt
Tory Searles
Sarah  Vahos
Kristen Willey
Ally Yakowicz

 

Premier - U17 Girls 
Head Coach:  Jan Ozman

(Youth Elite Soccer) 
CJSA Premier

Abigail Bernstein
Celia Brnetic
Yasmeen Dabiran
Mikayla  Duhaime 
Erin  Eason
Heather Garrett
Rhea Grant
Maggie Howard
Mackenzie Joyce
Erin Keary
Julie Kinahan
Madeline Mitchell
Ranita Muriel
Julia Potter
Isabella Urbani
Kiana Walker

Premier - U16 Boys 
Head Coach:  Ralph Mallozzi

​NYPL & CJSA Premier

Premier - U16 Boys   
Head Coach:  TBD
(Youth Elite Soccer)
 
CJSA Premier

Nicholas Andrade
Paul Blanco
Bryan Calabrese
Tucker David
Tiago Frazao
Isaac Garcia
Justin Horvath
Jordan Klicin
Vincent  Mallozzi
Jack Neary
Philip Platek
Zach Prindle
John Recker
Bryant Recker
Anthony Russo
Justin Sanzo
Ian Sevillano
Nicholas Turco
Matthew Balcerzak
Jacob  Bialek
Christian Cinque
Sam Failla
Michael Giangregorio
Maxwell Henning
Philip Hynes
Maximilien Klein
Samuel Kocurer
Dimitri Kydes
Kaivon Leon
Jonathan Louw
Eric  Lopes 
Joseph "jojo" Lumasag
Aiden Nixon
Shane Sinise
Scott Shea
Harrison Vasil

 
 

PAYMENT

Payment 1 of 2 is due by Tuesday June 21st at 11:59pm.   

($225 Payment 1 of 2 or $550 for Full payment)

Any payment received AFTER that date will be charged a late fee.

 

To make payment and accept your roster spot please click on the link below.

Any questions about registration should be sent to the registrar at  registrar@sysonet.org

https://leagueathletics.com/Registration/Default.asp?org=sysonet.org

 

UNIFORMS

There will be a uniform sizing event scheduled for this week (June 21st & June 22nd) by team.   The event will be held at Capewell, each team will be assigned a specific time.

All Questions about Uniforms should be directed to the Uniform Director - uniformdirector@sysonet.org

 
Any questions about anything not related to uniforms please email
the Shelton Director of Coaching - Stephen Bell

 
doc@sysonet.org